0

10 patarimų pradedančiajam sodininkui

Sodininkystė yra nuostabi ir natūrali žmogaus veikla. Apie tai galite paskaityti Biblijoje arba išbandyti savo patirtimi. Galite sukurti gražų sodą, pilną gėlių, arba pasistengti auginti javus, aprūpindami save ir savo artimuosius ekologiškai užaugintomis daržovėmis, vaisiais ir uogomis.

Tačiau norint džiaugtis derliumi, būtina turėti tam tikrų žinių ir įgūdžių. Šiame straipsnyje pasidalysime patarimais, kurie padės jums greičiau pradėti sodininkavimo nuotykius ir pasiekti sėkmę. Nesvarbu, ko norite imtis pirmiausia: vaismedžių, dekoratyvinių krūmų ar daugiamečių augalų auginimo. Šie patarimai yra universalūs ir puikiai tinka visais atvejais.

10 patarimų pradedančiajam sodininkui

Susipažinkite su sodininkystės pagrindais

Sodininkystėje, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, prieš pradėdami praktikuoti, turite išmanyti teoriją. Tai reiškia, kad reikia suprasti tokius terminus kaip dirvožemis, tręšimas, laistymas, genėjimas ir kenkėjų kontrolė. Yra daugybė knygų, straipsnių ir net internetinių šaltinių, kuriuose galite rasti reikiamos informacijos.

Patarimas: pasivaikščiokite po kitus sodus, išsirinkite gražiausią ir pasikalbėkite su jo savininku. Patyrę sodininkai ir sklypų savininkai dažnai mielai dalijasi praktiniais patarimais su pradedančiaisiais.

10 patarimų pradedančiajam sodininkui

Pasirinkite tinkamą vietą savo sodui

Labai svarbu pasirinkti tinkamą vietą savo sodui. Sklype turi būti gera šviesa, jis turi būti apsaugotas nuo vėjo ir gerai drenuota dirva. Taip pat reikėtų atsižvelgti į galimybę gauti vandens ir patogų privažiavimą prie sodo. Nesirinkite sklypo, esančio slėnyje, net jei jis pigesnis ir manote, kad yra apsaugotas nuo vėjo. Ten užsilaikys šaltas oras ir drėgmė, o tai labai pakenks jūsų sodui.

Patarimas: dar prieš pradėdami sodinti apsvarstykite galimybę įsirengti automatinę laistymo sistemą - tai labai taupo laiką ir išteklius.

Pažinkite savo dirvožemį

Dirvožemis yra sveikų augalų pagrindas. Būtinai patikrinkite savo dirvožemio sudėtį ir jo rūgštingumą. Taip sužinosite, kokius mineralus ir trąšas į sodą reikia įnešti pirmiausia. Dirvožemio cheminiams parametrams nustatyti skirtų detektorių galima įsigyti kiekvienoje sodo parduotuvėje. Naudokite organines medžiagas, pavyzdžiui, kompostą arba mėšlą. Tai padės pagerinti dirvožemio struktūrą ir suteiks augalams reikalingų maisto medžiagų.

Patarimas: būtinai sėkite dengiamuosius augalus. Audiniai augalai gali fiksuoti azotą iš oro, todėl jo gali gauti kiti augalai. Garstyčios ir rapsai pasižymi antimikrobinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis, kurios gali padėti kovoti su dirvožemio patogenais.

Pasirinkite tinkamus augalus

Rinkdamiesi sodo augalus, atsižvelkite į savo regiono klimato sąlygas ir sklypo dydį. Taip pat atkreipkite dėmesį į augalų suderinamumą ir jų priežiūros reikalavimus. Mažame sklype nesodinkite per daug augalų, nes tai gali sukelti konkurenciją dėl vandens ir maistinių medžiagų.

Patarimas: visada paklauskite medelyno pardavėjo apie planuojamų įsigyti augalų šalčio zoną. Pagrindinė pirmą kartą sodininkaujančiųjų nusivylimo priežastis yra ta, kad daugiamečiai augalai neišgyvena žiemos. Nedarykite šios klaidos.

Tinkamai prižiūrėkite augalus

Augalus reikia reguliariai laistyti, tręšti ir genėti. Laistyti reikia pakankamai, perteklius gali būti žalingas. Tręšti augalus reikia pagal jų poreikius, naudojant organines arba mineralines trąšas. Genėjimas padeda formuoti augalus, šalinti ligotas ar pažeistas šakas ir skatinti naujų ūglių augimą.

Patarimas: atsispausdinkite ir pakabinkite ant sienos įrankių kabinoje ar verandoje paprastas sodo augalų priežiūros taisykles - jas visada rasite knygelėje, kurią gaunate pirkdami augalus, arba galite rasti internete. Tiesiog laikykitės nurodymų. Rezultatai nustebins ne tik jus, bet ir jūsų kaimynus.

10 patarimų pradedančiajam sodininkui

Augalų apsauga nuo kenkėjų ir ligų

"Žalioji" sodininkystė, kai nenaudojamos jokios augalų apsaugos priemonės, yra graži iniciatyva. Kenkėjai ir ligos gali rimtai pakenkti jūsų sodui. Jei nenorite naudoti cheminių medžiagų, kovai su jais naudokite natūralius metodus. Reguliariai tikrinkite augalus, ar nėra ligų ar kenkėjų požymių, o pastebėję problemų nedelsdami imkitės veiksmų.

Patarimas: būtinai sode pasodinkite natūralių "apsauginių priemonių", pavyzdžiui, aksombarzdžių ar nasturtų. Sėkite jas visur, kur tik yra vietos - lysvių viduryje ar pakraščiuose, palei sodo takelius, po medžiais ir krūmais. Tai darykite kasmet.

Padenkite dirvą

Dirvos uždengimas padeda sulaikyti drėgmę, stabdo piktžolių augimą ir apsaugo augalų šaknis nuo perkaitimo ir šalčio. Mulčiui galima naudoti organines medžiagas, pavyzdžiui, šiaudus, šieną, žievę ar kompostą. Neišmeskite žolės nuo vejapjovės - ji taip pat puikiai ir nemokamai padengia dirvą lysvėms ir augalams.

Patarimas: įsigykite žolės ir šakų smulkintuvą - sode kiekvieną sezoną atsiras medžiagų, kurias galima susmulkinti ir panaudoti kaip dirvos dangą lysvėms.

Būkite kantrūs ir atidūs

Sodininkystei reikia kantrybės ir dėmesio. Nesitikėkite greitų rezultatų ir nenusivilkite, jei kas nors nepavyks. Stebėkite savo dekoratyvinius augalus, atkreipkite dėmesį į jų augimą ir vystymąsi, prireikus keiskite priežiūrą.

Patarimas: kasmet, o dar geriau - du kartus per metus, genėkite visus medžius ir dekoratyvinius krūmus arba samdykite specialistą. Susiraskite artimiausius sodo augalų medelynus ar sodo centrus - visada galite pasitarti dėl darbuotojo samdymo arba mokymų, kaip tinkamai genėti.

10 patarimų pradedančiajam sodininkui

Nebijokite eksperimentuoti

Sodininkystė yra kūrybinis procesas, leidžiantis eksperimentuoti su įvairiais augalais ir priežiūros būdais. Nebijokite išbandyti naujų veislių, derinti skirtingų rūšių augalų ir taikyti skirtingus auginimo būdus. Eksperimentavimas padės rasti tai, kas geriausiai tinka jūsų sodui ir klimato sąlygoms.

Patarimas: sodinkite sode hortenzijų veisles dideliais lapais ir rožiniais žiedais. Pirmiausia jos atrodys gražiai. Antra, naudodami specialias hortenzijų spalvą keičiančias trąšas, kurių galima įsigyti bet kurioje sodo parduotuvėje, galėsite kiekvieną sezoną "perdažyti" žiedynus visais mėlynais, violetiniais ir mėlynais atspalviais, nepakenkdami krūmui.

Mėgaukitės šiuo procesu

Sodininkystė turėtų būti smagi. Mėgaukitės augalų auginimo procesu, stebėkite, kaip jie auga, ir stebėkite savo darbo rezultatus. Neišsigąskite, jei kas nors nepavyks - galbūt tai tiesiog "ne jūsų" augalas. Sodininkystė - tai ne tik galimybė auginti savo daržoves ir vaisius, bet ir puikus būdas atsipalaiduoti ir pailsėti gamtoje.

Patarimas: jau sodo planavimo etape skirkite vietos poilsio zonai su dengta laužaviete. Įsigykite daug saulės lempų ir girliandų ir išdėliokite jas visame sode. Vakarai čia taps nuostabūs ir nepamirštami!

Paskelbtas: 10 gegužės mėn. 2024
Rodomas: 47
(Balsai: 0, Įvertinimai: 0)
Palikite atsiliepimą
Nuomonė
Pridėti vieną ar daugiau failų
    mc visa dhl dpd