0

Drugeliams draugiškas sodas - 10 geriausių augalų

Tinkamai pasirinktos gėlės, leis sukurti drugelių sodą

Sodo lysvėse auga daug gražių gėlių, kai kurios iš jų ypač patrauklios drugeliams ir kandims. Tai daugiausia medingi augalai, turintys saldų malonų aromatą. Ir tada sodas atgyja. Nuostabus vaizdas - tarp gėlių plazdantys drugeliai!

Gėlės drugelių sodui

Kaip drugeliai mato mūsų sodą?

Drugeliai mato pasaulį šviesesnį ir spalvingesnį nei mes. Jų regėjimas labai jautrus daiktų spalvai, formai ir judėjimui (pavyzdžiui, kai gėlės žiedlapiai siūbuoja vėjyje). Apskritai drugeliai pasaulį suvokia kaip mozaiką, surinktą iš daugybės šešiakampių d4lioni7 (angl. facet vision). Naktį jų regėjimas persijungia į spalvotąjį, todėl jie gali suvokti spalvas taip pat spalvingai, kaip ir dieną.

Drugeliai mielai aplanko ryškių spalvų augalus: geltoną, raudoną, oranžinę, violetinę ar bordo. Ultravioletinių spindulių spektre jie išskiria žmogaus akiai nematomą raštą ant žiedlapių, rodantį jiems kelią į nektaro šaltinį.

Gėlės drugelių sodui

Kokias gėles mėgsta drugeliai?

Drugelius žavi paprasti, atviro branduolio, taurės formos vamzdiški žiedai. Kilpinės gėlės jiems neįdomios – jose mažiau nektaro ir prie jo sunkiau patekti. Tačiau drugelio tikslas - ne tik valgyti nektarą (rinkti rasą nuo žiedo), bet ir dėti kiaušinius į saugią būsimoms motinoms vietą.

Deja, grožis reikalauja aukų: būkite pasiruošę, kad prieš pavirsdami gražiais drugeliais vikšrai pradės ėsti jūsų gėlynų lapiją. Stenkitės į sklypą nepritraukti baltųjų drugelių, kurie gyvena ant kopūstų ir kenkia pasėliui. Jų vikšrus reikėtų naikinti insekticidais.

Gėlės drugelių sodui

Gėlės, kurios vilioja drugelius – TOP 10 daugiamečių augalų

Budlėja - iki 2 metrų aukščio krūmas su kvepiančiais violetinės ir purpurinės spalvos žiedynais, skleidžiančiais saldų medaus aromatą. Žydi nuo rugpjūčio iki lapkričio.

Virgininis astrūnas - vilioja drugelius daugybe žiedų, kurie žydi nuo vasaros pabaigos iki rugsėjo. Rudeniniai astrai, tęsia estafetę, atgaivindami sodą nuo rugsėjo iki rudens šalnų.

Sirinis klemalis yra nepretenzingas augalas iki 1,5 metro aukščio su oranžinės arba violetinės spalvos skėtiniais žiedynais. Daugybė vamzdinių gėlių skleidžia nuostabų vanilės ar šokolado kvapą. Drugeliai dievina medvilnės augalą ir nuolat sukasi virš jo krūmų, atlikdami grožiu užburiantį šokį. Deja, žydėjimas trumpas – mėnuo vasaros viduryje.

Rudeninė saulainė – žolinis augalas geltonais, raudonais ir oranžiniais į ramunes panašiais žiedais. Išgaubta šerdis, kurioje gausu saldaus nektaro, saugo drugelius nuo vasaros vidurio iki vėlyvo rudens šaltai.

Heliotropas peruvinis – žavus augalas su purpuriniais, iki 12 cm skersmens korimboziniais žiedynais, besiverčiančiais po saulę. Saldus vanilės kvapas labai traukia drugelius. Drugeliai nepalieka augalo nuo birželio pabaigos iki vėlyvų šalnų.

Levandos yra Viduržemio jūros puskrūmis su aukštais mėlynos, alyvinės, violetinės spalvos žiedynais. Kvepia ne tik žiedai, bet ir lapai! Drugelius levandas trauks nuo birželio iki spalio.

Varpotasis liatris – žolinis augalas su dideliais baltais, alyviniais ir rausvais žiedynais. Žydi vasaros viduryje, lepindami drugelius nektaru 30-40 dienų.

Kemeras permautalapis – žydi 35-40 dienų vasaros pabaigoje. Maži žiedeliai surenkami vešliuose korimbozės žiedynuose. Žydi violetinės ir rožinės spalvos, tačiau gali būti ir baltais žiedais.

Rausvažiedė ežiuolė yra astrinių (Asteraceae) šeimos šakniastiebinis daugiametis augalas iš Šiaurės Amerikos. Žydi rugpjūčio pradžioje dideliais į ramunes panašiais rožinės, baltos, alyvinės, bordo spalvos žiedynais. Žydi iki spalio mėnesio.

Kanadinė rykštenė yra žolinis augalas su puriais, sudėtas iš ryškiai geltonų cilindrinių žiedynų. Žydi nuo gegužės iki rugsėjo, dosniai dalijasi žiedadulkėmis ir nektaru su drugeliais.

Vienmečiai augalai, pritraukiantys drugelius

  • Meksikinis žydrūnis – daugiametis visžalis augalas, Lietuvoje auginamas kaip vien­metis. Žiedai mėlyni, dvilyčiai, susitelkę į rutulišką arba skėtišką žiedyną. Žydi nuo liepos iki rudens pabaigos.
  • Paprastoji kosmėja – žinoma kaip „Meksikos ramunė“. Žavingos baltos, rožinės, raudonos, karmino spalvos gėlės suteikia drugeliams nektaro nuo birželio vidurio iki rugsėjo pabaigos .
  • Puikioji gvaizdūnė – žavus augalas su ryškiai oranžiniais, geltonais ar raudonais žiedais. Žydi nuo vasaros vidurio iki vėlyvo rudens.

Kiti vienmečiai augalai apatinėje sodo pakopoje: rudbekijos, medetkos, šalavijai, raudonėliai, medetkos, nakvišos, įvairios pienės ir vijokliai.

Paskelbtas: 10 birželio mėn. 2024
Rodomas: 6
(Balsai: 0, Įvertinimai: 0)
Palikite atsiliepimą
Nuomonė
Pridėti vieną ar daugiau failų
    mc visa dhl dpd