0

Kaip tinkamai prižiūrėti Kordes rožių veisles

Kai Vilhelmas Kordesas gimė jūreivių šeimoje ir nusprendė auginti rožes, šeima ne iš karto pritarė jo pasirinkimui. Dabar, praėjus 150 metų ir penkioms kartoms, šio Vokietijos medelyno rožės visame pasaulyje žinomos kaip vienos geriausių vėsaus klimato zonose auginamų rožių. 

Kordes rožės yra atsparios ligoms, ištvermingos žiemą ir ilgai žydi. Kas septynerius metus medelynas pristato naują hibridą. Papasakosime apie jų auginimo būdus, kilmės istoriją ir priežiūros ypatumus.

Kaip tinkamai prižiūrėti Kordes rožių veisles

Kaip tai įvyko?

"Kordes Rosen" medelynas buvo įkurtas XIX a. Vokietijoje. Jos įkūrėjas Vilhelmas Kordesas (Wilhelm Kordes) buvo laikomas geriausiu specialistu rožių. Selekcininkas kryžmino angliškas ir prancūziškas veisles, kurdamas naujus hibridus, kurių kokybė buvo vertinama pagal kelis parametrus:

 • spalva,

 • dydis,

 • forma,

 • žydėjimo laikas,

 • atsparumas infekcijai,

 • kvepalų.

Po įkūrėjo mirties įmonę tęsė jo sūnūs. Šiandien įmonė priklauso penktajai Cordesų šeimos kartai, o jos gaminiai parduodami 30 pasaulio šalių. Medelynas garsėja išskirtinėmis veislėmis ir aukščiausios kokybės sodinamąja medžiaga.

Kasmet medelyne išauginama daugiau kaip milijonas naujų augalų, o kas septynerius metus išleidžiamas naujas hibridas.

Kordesas pristatė ADR rožių sąvoką - Vokietijos kokybės standartą, kuriuo užtikrinamos veislės ir kitos sodinukų savybės. Šį sertifikatą gavusios veislės pasižymi dideliu atsparumu natūralioms ligoms ir gali būti auginamos be pesticidų.

Kaip tinkamai prižiūrėti Kordes rožių veisles

Puikus ištvermingumas žiemą

Kordeso hibridams būdingas didelis ištvermingumas žiemą. Visi jie buvo išauginti šaltame Vokietijos klimate. Europos sodininkai lengvai susidraugaus su bet kuria šios grupės rože.

Kordeso augintojai užsibrėžė ambicingą tikslą - sukurti augalus, kurie būtų atsparūs įprastoms ligoms. Jiems tai pavyko - tai rodo teigiami klientų atsiliepimai. Dėl gebėjimo augti ir žydėti šiaurinėse platumose Kordes rožės tapo populiarios daugelyje pasaulio šalių. Augalai lengvai prisitaiko prie įvairių sąlygų ir pakenčia visus orų kaprizus.

Stiprūs krūmai

Kordes hibridai yra dideli, stipriais stiebais ir dailiai suformuotais putliais žiedais. Dauguma stambiažiedžių rožių gali žydėti pakartotinai ir džiuginti ryškiomis spalvomis iki pat pirmųjų šalnų. Šios grupės rožes iš kitų galima atskirti ne tik pagal spalvas, bet ir pagal lapus - jie dideli ir turi būdingą blizgesį.

Gėlės

Šiai grupei priklauso visų spalvų ir atspalvių hibridai, žydintys pavieniais žiedais ir žiedynais. Kai kurios rūšys gali keisti spalvą priklausomai nuo žiedlapių atsivėrimo laipsnio. Atsivėrusio žiedo skersmuo gali siekti 12 cm.  Stiebas būna iki 80 cm ilgio. Dauguma veislių tinka skinti. Daugelis jų labai maloniai kvepia.

Kaip tinkamai prižiūrėti Kordes rožių veisles

Kaip auginti

Kordes veislės yra labai universalios ir tinka įvairiems tikslams:

 1. Dekoratyviniai sodai: Kordes rožės yra gražios ir įvairių spalvų, todėl puikiai tinka sodui puošti.
 2. Auginimas konteineriuose: Kai kurios Kordes rožių veislės puikiai tinka auginti vazonuose arba balkonuose.
 3. Gėlių karpymas: Kordes rožės turi ilgus stiebus ir gražius žiedus, kuriuos galima naudoti puokštėms ir interjero puošybai.
 4. Apsidraudimas (hedges): Kai kurios Kordes rožių veislės yra tankios ir gerai kerojasi, todėl puikiai tinka gyvatvorėms.
 5. Dekoratyviniai gėlynai: Kordes rožes galima sodinti grupėmis gėlynuose, taip sukuriant įspūdingas kompozicijas.

"Kordes" rožės leidžia paversti savo kiemo sklypą rojaus kampeliu, kupinu ryškių spalvų ir stebuklingo kvapo.

Sodinimas

Rožes geriausia sodinti gegužės mėnesį, nes tada dirva jau būna visiškai įšilusi ir nėra pavojaus, kad sugrįš šalnos. Sodinukus su uždara šaknų sistema galima sodinti visą vasarą. Dirva turėtų būti šiek tiek rūgšti.

Žingsnis po žingsnio instrukcijos:

 1. Iškaskite 50 cm gylio duobę.

 2. Ant dugno paskleiskite dirvožemio mišinį, sudarytą iš vazoninės žemės, smėlio ir organinių trąšų.

 3. Į duobutę įleiskite auginius ir užberkite derlinga žeme. Skiepijimo vieta turėtų būti 2-3 cm žemiau dirvos lygio.

 4. Gerai sutankinkite dirvą ir palaistykite.

Rožė lengvai įsišaknija, todėl norint sėkmingai pasodinti nereikia jokių specialių įgūdžių. Tiesiog laistykite daigus du kartus per savaitę šiltu vandeniu, stengdamiesi, kad lašai nepatektų ant lapų.

Priežiūra

Pirmą kartą tręškite kitą pavasarį. Tręškite azoto trąšomis, kad jaunas augalas greitai išaugtų į didelį krūmą. Pradėjus formuotis pumpurams, rekomenduojama naudoti kompleksines mineralines trąšas, kad būtų užtikrintas gausus ir vešlus žydėjimas.

Dirvožemio sudėtis

Rožės mėgsta kvėpuojančią dirvą. Po kiekvieno laistymo ar lietaus dirvožemį reikia išpurenti ir saugoti nuo piktžolių. Dirva turėtų būti purenama ne giliau kaip 5 cm, nes šaknys gali būti arti paviršiaus. Mulčiavimas padės atsikratyti piktžolių - organinių medžiagų sluoksnis neleis susidaryti tankiai plutai, palaikys dirvos drėgmę ir pagerins šilumines sąlygas. Mulčiui galima naudoti šiaudus arba kompostą. Kai organinės medžiagos sufermentuos, užpilkite jas nauju mulčiu.

Genėjimas ir žiemos danga

Pirmaisiais metais sodinukas išaugins keletą naujų ūglių, bet iki pavasario jų nenukirpkite. Po žiemos pamatysite, kurie ūgliai gerai peržiemojo - juos palikite, o kitus nupjaukite. Genėdami stenkitės suteikti krūmui piramidės formą. Kordinės rožės gali ištverti iki -30 °C temperatūrą, todėl žiemą joms nereikia pastogės.

Komentaruose papasakokite apie jūsų sode gerai augančias rožių veisles. Su kokiomis problemomis susidūrėte savo rožių sode?

Paskelbtas: 31 gegužės mėn. 2024
Rodomas: 27
(Balsai: 0, Įvertinimai: 0)
Palikite atsiliepimą
Nuomonė
Pridėti vieną ar daugiau failų
  mc visa dhl dpd