0

Kvapnus prieskonis ant palangės: baziliko auginimas vazonėlyje

Auginti bazilikus namuose - tikras malonumas, nes jie suteikia šviežių prieskoninių žolelių stalui. Švelnus šio subtropinio prieskonio skonis ir gardus aromatas gali papildyti bet kokį patiekalą - nuo mėsos ir daržovių iki salotų ir desertų. Pažiūrėkime, kaip auginti baziliką, kaip jį prižiūrėti ir kaip naudoti virtuvėje.

baziliko auginimas vazonėlyje

Kodėl verta auginti bazilikus vazonuose?

Šiuo metu madinga sodininkystė konteineriuose. Bazilikas puikiai tinka šiam metodui. Pakabinamus konteinerius, dėžutes ir vazonus su gražiais, kvapniais augalais galima statyti ant palangių, balkonuose arba tiesiai sodo sklypuose.

Bazilikus vazonėlyje gali auginti net pradedantieji. Leiskite vaikams rūpintis daržais su prieskoninėmis žolelėmis. Šis augalas nereiklus dirvožemiui ar šviesai, greitai auga ir suformuoja vešlų krūmą, į kurį malonu žiūrėti.

Tačiau pagrindinė šio daugiamečio augalo vertė yra ne jo grožis, o kulinarinės savybės. Baziliko lapai naudojami daugelyje pasaulio virtuvių kaip garnyras ir prieskoniai. Jei po ranka turite keletą krūmelių, viską galite paversti kulinariniu šedevru.

Jei sėkmingai auginate bazilikus inde, pridėkite rozmarino ir lapines petražoles - šie augalai taip pat puikiai auga ribotoje vazono erdvėje.

baziliko auginimas vazonėlyje

Kokiomis sąlygomis turėtų augti bazilikai

Bazilikai gyvena tropikuose ir subtropikuose, jiems reikia aukštesnės nei +20 °C temperatūros. Jei temperatūra žemesnė, augimas sustoja. Augalas bijo žemos temperatūros; net trumpos šalnos lemia žūtį.

Apšvietimas

Bazilikai mėgsta, kad jų lapai būtų apšviečiami saulės spinduliais bent šešias valandas per dieną. Jei šviesos mažiau, krūmas auga lėtai, nesuformuoja naujų lapų, tampa blyškus ir ligotas.

Dirvožemis

Bazilikai turi gerai išvystytą šaknų sistemą, todėl jiems tinka derlinga, puri, daug humuso turinti dirva. Šaknys neauga sunkioje molingoje dirvoje. Priimtinas pH 5-8; kuo jis artimesnis neutraliam, tuo geriau.

Vanduo

Bazilikas mėgsta drėgmę. Jaunus augalus reikia laistyti rečiau nei subrendusius. Pavasarį ir rudenį laistykite kas penkias dienas, vasarą - kas antrą dieną, o žiemą - kartą per savaitę. Geriau laistyti distiliuotu arba lietaus vandeniu, nes vandentiekio vandenyje yra daug chloro.

Vazonuose auginamos veislės

Namų lysvei patartina rinktis žemas, greitai augančias ir pavėsį toleruojančias veisles. Šiuos reikalavimus atitinka bazilikai žaliais lapais. Jį auginti paprasčiau nei violetinį ir jis geriau toleruoja kambario sąlygas. Dažnai veislės pavadinimas atspindi jos galimybę augti vazone: 'Room', 'Vazonny', 'Potted', 'Mini'.

Žaliojo ir violetinio baziliko maistinė vertė ir cheminė sudėtis yra tokia pati. Žaliųjų veislių bazilikai yra švelnesni, turi saldų skonį ir gaivų poskonį, todėl geriau tinka desertams ir lengvoms salotoms. Violetiniai prieskoniai pasižymi stipresniu aromatu. Jis naudojamas kaip žuvies, mėsos, padažų prieskonis ir užkandžiams gardinti.

Reikalavimai konteineriams

Bazilikų šaknims reikia bent 0,4 litro tūrio. Puodas gali būti plastikinis arba keraminis. Smaragdiniai ir violetiniai lapai gražiai atrodo pakabinamuose vazonuose.

Krūmus geriau auginti atskirai viename inde. Labai svarbu įrengti drenažo angas, nes šaknys nepakenčia stovinčio vandens.

Kaip paruošti pagrindą

Purus dirvožemis yra viena iš sėkmingo bazilikų auginimo sąlygų. Tinkamos dirvos galima nusipirkti parduotuvėje arba pasiruošti patiems:

  • universalus dirvožemis kambarinėms gėlėms ir sodo dirvožemis 1:1;

  • biohumuso ir kambarinių gėlių dirvožemio santykis 1:4;

  • biohumuso, kokosų pluošto ir durpių 1:1:1.

Prieš sodinimą dirvožemį reikia nukenksminti 100-120 °C temperatūros orkaitėje ant kepimo skardos ir sumaišyti su bet kokiomis mineralinėmis trąšomis pagal instrukcijas. Dezinfekavimas padės atsikratyti dirvoje galinčių būti bakterijų ir kenkėjų.

baziliko auginimas vazonėlyje

Sodinimas

Baziliką labai lengva auginti - jo sėklos didelės, aiškiai matomos ir puikiai dygsta. Vienintelis dalykas, kurį reikia atsiminti, yra tai, kad baziliko sėklos dygsta šviesoje, todėl pasėto vazonėlio nereikėtų statyti tamsoje.

Sodinimo seka:

  • Į puodo dugną įdėkite smulkaus keramzito.

  • Užpilkite žemėmis iki pat viršaus, šiek tiek sutankinkite ir palaistykite.

  • Išbarstykite sėklas ant paviršiaus.

  • Uždenkite stikline arba skaidria polietileno plėvele.

Pastatykite puodą šviesioje, +22-27 °C temperatūros vietoje. Tokiomis sąlygomis daigai pasirodys per 4-5 dienas. Sėkloms sudygus, nuimkite foliją ir pastatykite vazonėlį į 20-22 °C temperatūros vietą, kad daigai galėtų pradėti leisti šaknis.

Kolekcija

Dviejų tikrųjų lapelių stadijoje daigus galima retinti, paliekant stipriausius augalus. Pasirodžius 4-6 lapams, du viršutiniai lapai išraunami kartu su viršūne, kad krūmai būtų tankūs ir kompaktiški. Vėliau procedūra reguliariai kartojama. Norint, kad augalas nežydėtų, pumpurus reikia nedelsiant pašalinti kartu su dviem po jais esančiais lapais.

Paskelbtas: 27 gegužės mėn. 2024
Rodomas: 32
(Balsai: 0, Įvertinimai: 0)
Palikite atsiliepimą
Nuomonė
Pridėti vieną ar daugiau failų
    mc visa dhl dpd