0

Amžinai žaliuojantis grožis: spygliuočiai Alpių alpinariumams

Alpių sodas su spygliuočiai atrodo tarsi laukinė sala, tačiau išlieka itin dekoratyvus - tikras medžių apsuptas kalnų šlaitas, tik miniatiūrinis.

Akmenys gražiai dera su žemai augančiomis pušimis, kadagiais ir tujomis. Kartu jie sukuria labai vaizdingą įspūdį.

spygliuočiai Alpių alpinariumams

Kokius spygliuočius galima sodinti alpinariume?

Alpių šlaitai paprastai būna atviroje vietoje, todėl rinkitės tokias veisles, kurios gerai pakenčia saulės šviesą. Kadangi kalvos matmenys neleidžia auginti natūralaus dydžio spygliuočių, jai parenkamos nykštukinės formos. Sukurta daug miniatiūrinių veislių, tarp kurių galima rasti variantų su bet kokios spalvos spygliukais. Kompaktiški spygliuočiai auga lėtai, todėl kompozicija bus ilgaamžė. Juos galima genėti, siekiant apriboti augimą arba suteikti neįprastą formą.

Sodinimas ir priežiūra

Pagrindinė taisyklė sodinant spygliuočius alpinariume yra ta, kad jų negalima sodinti arti vienas kito. Kiekvienas augalas turi būti gerai matomas iš skirtingų kampų - tik taip galima visapusiškai įvertinti įspūdingą jo formą. Spygliuočiai turi skirtingus reikalavimus dirvožemiui, drėgmei ir šviesai - į tai taip pat reikia atsižvelgti.

Yra du sodinimo būdai:

 • Sukurkite kontrastus - greta išdėliokite skirtingų formų augalus, pavyzdžiui, piramidės ir rutulio formos arba krūminius ir krūmokšnius.

 • Sklandūs perėjimai - sodinami keli vienodos vainiko formos, bet skirtingo dydžio augalai. Pavyzdžiui, 2-3 skirtingo aukščio stulpinės veislės.

Sodinant galioja taisyklė, kad nedideliam 5-6 m2 alpinariumui tinka ne aukštesni kaip 50-60 cm augalai. Iki 150 cm aukščio augalai gerai atrodo dideliuose kelių dešimčių kvadratinių metrų alpinariumuose.

Svarbu. Pirkdami spygliuočius turėtumėte iš anksto numatyti, kur juos sodinsite ir su kuo derinsite. Tik tada alpinariumas atrodys gražiai, o greta pasodinti augalai derės tarpusavyje.

spygliuočiai Alpių alpinariumams

Kadagys

Nykštukinės veislės kadagys gali būti vos 30 cm aukščio ir idealiai tinka nedideliems Alpių alpinariumams. Juos reikėtų sodinti ne mažesniu kaip 50 cm atstumu vienas nuo kito.

Sodindami įberkite į duobutę:

 • du sodo sklypai,

 • viena dalis smėlio,

 • vieną dalį durpių.

Kadagiai mėgsta saulėtą vietą, tačiau reikia laikytis tų pačių taisyklių kaip ir dekoratyvinių krūmų augalai su natūralios spalvos vainiku gali augti pavėsyje, o egzotiškos ir nestandartinės spalvos - tik saulėje.

Eglute

Svarbiausias dalykas sodinant eglutes tai iškasti tokio dydžio duobę, kad į ją laisvai tilptų šaknys. Šie medžiai gali augti daliniame pavėsyje ir mėgsta išsklaidytą šviesą, todėl juos galima sodinti šiaurinėje ir rytinėje alpinariumo pusėje. Alpių sodyboms geriausiai tinka žemaūgės korėjietiškų eglių veislės.

Eglėms skirta žemė:

 • trys pilies žemės dalys,

 • viena dalis smėlio,

 • vieną dalį durpių.

Žiemą jaunos eglutės kenčia ne tiek nuo šalčio, kiek nuo saulės spindulių. Saulė ypač pavojinga žiemos pabaigoje, kai pradeda kilti aukštai virš horizonto - tuo metu medelį geriau uždengti audiniu arba įrengti apsauginį ekraną. Nudegusios eglės paruduoja ir praranda dekoratyvinę vertę.

spygliuočiai Alpių alpinariumams

Eglė

Įvairios dekoratyvinių eglių formos labai gražiai atrodo Alpių alpinariume. Miniatiūrinės veislės yra gana kompaktiškos ir gali būti sodinamos 70 cm atstumu viena nuo kitos.

Daigams iškasama negili duobutė ir šaknys užpilamos mišiniu:

 • sodo dirvožemis - trys dalys,

 • rūgščios durpės - dvi dalys,

 • viena dalis smėlio.

Eglės mėgsta laistymą ir mėgsta šviesą. Jas galima sodinti pietinėje, rytinėje arba vakarinėje alpinariumo pusėje.

Pušis

Pats vidutiniškiausias spygliuočių medis, augantis bet kokiomis sąlygomis. Nepamirškite, kad net žemaūgės ir kompaktiškos veislės pušis gali užaugti gana didelės, todėl jas reikėtų sodinti bent metro atstumu nuo kitų augalų.

Pušų šaknys yra galingos ir siekia giliai ir plačiai. Svarbu, kad sodinant medį nebūtų sulenktos šaknys, jei jos yra susiformavusios, kitaip medis susirgs ir per kelerius metus žus.

Pušų augimas gali sumažėti į plotį ir aukštį. Tam kasmet pavasarį, prasidėjus vegetacijai, reikėtų sutrumpinti visus ūglius. Genint pušis vainikas tampa kompaktiškesnis ir tankesnis.

Tuja

Labai spalvingas augalas minkštais spygliais. Tuja puikiai dera su kitais kontrastingos spalvos ar formos spygliuočiais. Žemai augančių veislių vainikas gali būti rutuliškas, kūgiškas arba veriantis. Kompaktiškas čia jos alpinariumų šlaituose auga lėtai, per metus paauga ne daugiau kaip 5 cm. Jų spygliai atrodo kaip žvyneliai ir gali būti bet kokios spalvos - nuo šviesiai geltonos iki tamsiai žalios. Augalas pakenčia pavėsį, bet geriau jaučiasi gerai apšviestose vietose. Ryškioje saulės šviesoje tujų spalva bus natūrali, ryški ir maloni akiai.

Pasidalykite komentaruose, kokie spygliuočiai auga jūsų sode ir ar jie kelia daug rūpesčių.

Paskelbtas: 29 gegužės mėn. 2024
Rodomas: 21
(Balsai: 0, Įvertinimai: 0)
Palikite atsiliepimą
Nuomonė
Pridėti vieną ar daugiau failų
  mc visa dhl dpd