0

Pakeliamos lysvės - privalumai ir trūkumai

Pakeliamos lysvės – modernus sodininkystės įrankis

Kai galvojame apie sodą, vaizduotėje iškyla fiziškai varginančių darbų vaizdai. Augalams reikia dėmesio. Turite sunkiai dirbti sulenkus nugarą. Palaukite! Juk yra pakeliamų lysvių, kurios gali gyvenimą padaryti kur kas patogesnį.

Šios lysvės buvo išrastos Suomijoje, kur vasaros yra lietingos, o užsitęsęs pavasaris ir lėtai tirpstantis sniegas atitolina agronominį daržovių sodinimo lauke terminą. Idėja lysvę iškelti virš žemės išsprendė daugybę Suomijos sodininkų problemų. Tačiau paaiškėjo, kad paaukštintos lysvės yra patogesnės už įprastas lysves, be to, ne tik Suomijoje jose užauginamas didesnis, geresnės kokybės derlius. Pakeltos lysvės surinkimui nėra būtinos specialios montavimo žinios ir tai galite lengvai padaryti patys.

Pakeliamos lysvės - privalumai ir trūkumai

Pakeliamų lysvių įrengimo vieta ir optimalus dydis

Lysvė paprastai įmontuojama vieną karta ir toje pačioje vietoje naudojama keletą metų, taigi, jos vietą reiktų rinkti itin kruopščiai. Taip pat svarbu kaip pakeltas lysves išdėstysite. Visi augalai turi būti tolygiai apšviesti saulės, todėl lysvės išdėstomos taip, kad augalų apšvietimas būtų užtikrintas atsižvelgiant į saulės kryptį.

  • lygiose vietovėse - iš pietų į šiaurę;
  • šlaituose - skersai šlaito.

Pakeliamos lysvės gali būti bet kokio ilgio. Optimalus lysvės plotis - 60-80 cm. Tokio dydžio lysvėje užtenka vietos visiems augalams, net ir didžiagalviams kopūstams. Praėjimo tarp lysvių plotis turėtų leisti patogiai judėti, net ir su sodo karučiu. Minimalus tako plotis – 50 cm. Jei takai bus iškloti plytelėmis, dengti žvyru ar geotekstile, tuomet po sodą galėsite patogiai vaikščioti net ir esant drėgnam orui.

Šonų aukštis priklauso nuo sodininko pageidavimo. Šonai paprastai būna iškilę 20 cm virš žemės. Jei rinksitės 30–40 cm aukščio lysves, tuomet augalus, pavyzdžiui, braškes, galėsite prižiūrėti patogiai įsitaisę ant kėdės. Nerekomenduojama įrengti aukštesnes nei 50 cm aukščio lysves - tai pareikalautų daug laiko, ypatingai laistymo vamzdžių įvedimui po dirvožemiu.

Pakeliamos lysvės - privalumai ir trūkumai

Iš ko gaminti pakeltas lysves

Viena iš būtinų sąlygų konstrukcijų ilgaamžiškumui ir geram augalų augimui yra sandarus šonų prigludimas, kad laistymo metu vanduo neišbėgtų. Todėl lentos, deja, nėra tinkama medžiaga. Medieną neigiamai veikia vėjas ir saulė, ją ardo augalų šaknys ir vabzdžiai. Medinės paaukštintos lysvės nėra ilgalaikės - jos kas 5 metus reikalauja remonto ir šonų keitimo. Jei jums tai netrukdo, galite rinktis medinį variantą, galite netgi paeksperimentuoti su skirtingomis lysvėmis.

Patvariausios medžiagos yra aliuminis, cinkuota skarda ir patvarus plastikas arba kompozitas. Sodo reikmenų gamintojai siūlo daugybę iš šių medžiagų pagamintų paaukštintų lysvių variantų. Jei yra vietos ir naudotų plytų, pakeltų lysvių šonus galima sumūryti iš plytų, naudojant cementą ir lengvą armatūrą. Tokios lysvės atrodo labai stilingai.

Šonus reikia įkasti į žemę ne mažiau kaip 15 cm gylyje – taip pakeltos lysvės bus apsaugotos nuo piktžolių, kurios dauginasi šakniastiebiais, patekimo į jų vidų. Lysvę bus lengviau įrengti, jei prieš tai iškasite dirvą. Šių darbų atlikimo metu iš žemės pašalinamos šaknys ir akmenys, taip pat žemė tręšiama.

Kuo užpildyti pakeltą lysvę

Jei sklype yra daug kurmių pakeltos lysvės dėžės apačioje reikėtų įrengti cinkuotą metalinį tinklelį. Ant grotelių dedamos lazdos, žolė ir bet kokios augalinės atliekos, kurios ilgainiui virs kompostu.

Toliau reikia suformuoti „sluoksniuotą tortą“:

Pakeltų lysvių laistymas

Augalų pakeltose lysvėse priežiūra nesiskiria nuo tų kurie pasodinti įprastose lysvėse. Galima auginti dauguma kultūrų. Ypatingai tinkami yra pomidorams, moliūgams, agurkaams ir braškėms.

Laistant augalus reikia stengtis kad vanduo nenutekėtų konstrukcijos kraštais, o tolygiai įsigertų į dirvą per visą lysvės plotį. Lengviausias būdas tai pasiekti - įrengti lašelinę drėkinimo sistemą. Vandens lašams lėtai skverbiantis į paviršių, jie spės įsigerti ir įmirkti į dirvą didesniame gylyje, todėl daržą prižiūrėti bus dar paprasčiau.

Pakeliamos lysvės - privalumai ir trūkumai

Pakeliamų lysvių trūkumai

Pakeltos lysvės greičiau įšyla, tai labai puiki savybė pavasarį, tačiau vasarą jose gali būti daug karščiau nei įprastose lysvėse. Todėl nerekomenduojame jose auginti vėsą mėgstančių augalų. Perkaitintoje dirvoje blogai auga petražolės, krapai ir salotos. Rūgštynės ir ridikai greitai sužydi, o česnako svogūnėliai pažaliuoja.

Dėl ankstyvo atšilimo pavasarį pakeltas lysves puola šilumą mėgstantys vabzdžiai. Dirvožemyje apsigyvena kurkliai ir skruzdėlės, o grybelinės ir bakterinės infekcijos plinta greičiau, todėl jas reikia papildomai apdoroti specialiais apsauginiais preparatais.

Kada pakeltos lysvės yra būtinos

Dažniausiai dirvožemį reikia pakelti žemumose, kur ilgą laiką stovi lietaus ir tirpsmo vanduo. Šios lysvės šaknis apsaugo nuo išplovimo ir puvimo.

Sklypai su aukštu gruntiniu vandeniu netinka sodininkystei, nes pavasarį jie būna užliejami vandeniu ir ilgai neišdžiūsta. Šiuo atveju sodinimą tenka atidėti vėlesniam laikui, todėl daugelis pasėlių nespėja subręsti. Ant dirvožemio įrengtos pakeliamos lysvės lengvai išsprendžia šią problemą, priešingai nei brangiai kainuojančios priemonės, skirtos sklypui nusausinti ir vandeniui nutekėti.

Ne kiekvienas gali prižiūrėti augalus žemai pasilenkęs. Kai kuriais atvejais vyresnis amžius, stuburo ar sąnarių problemos neleidžia užsiimti mėgstama veikla. Šią problemą gali išspręsti pakeliamos lysvės. Įrengę šias konstrukcijas, galėsite daugelį metų patogiai rūpintis savo sodu, netgi prisėdus ant kėdės.

Ar kada nors apsvarstėte pakeltas lysves? Galbūt jau esate susidūrę su jų privalumais ar trūkumais? Pasidalinkite savo patirtimi komentaruose.

Paskelbtas: 09 balandžio mėn. 2023
Rodomas: 2366
(Balsai: 0, Įvertinimai: 0)
Palikite atsiliepimą
Nuomonė
Pridėti vieną ar daugiau failų
    mc visa dhl dpd