0

Miško stiliaus sodas: gamtinis žavesys ir absoliutus natūralumas

Miško sodų dizainą vis dažniau renkasi žmonės, norintys pabėgti nuo didmiesčio gyvenimo ir pasinerti į natūralaus kraštovaizdžio grožį. Reliktinio stiliaus populiarumas kasmet auga, jo svarbus privalumas - laisvas medžių, krūmų ir žolynų augimas, nereikalaujantis beveik jokios intervencijos ar koregavimo. Su kiekvienais metais žmogaus sukurtas miškas tampa vis natūralesnis ir individualesnis. Skaitykite šiame straipsnyje apie tai, kaip tinkamai įrengti laukinės gamtos kampelį savo sklype.

Miško stiliaus ypatumai sodo kraštovaizdyje

Miško stiliaus sodas sukuria pirmapradės gamtos iliuziją, imituodamas reliktinį kraštovaizdį, kurio nelietė žmogaus rankos.
Šis stilius turi daugybę ypatybių ir privalumų.

Kompozicijai sukurti įprasta naudoti beveik visą sklypo plotą, išskyrus vietas, kuriose įrengiami nuošalūs suoliukai, pavėsinės ar paviljonai. Sodo konstrukcijos kiek įmanoma slepiamos už augalų. Reikėtų vengti geometrinių betonuotų ar grįstų takų, ištaigingų gėlynų ir didelių vejų.
Miško sodui sukurti rinkitės natūralias medžiagas: medis ar akmuo organiškai įsilieja į natūralų kraštovaizdį. Šiuo atveju dekoro ypatumai pabrėžiami natūraliomis medžiagomis. Iš šiltos ir gyvos tekstūros medienos gaminamos mažosios architektūros formos ir interjero baldai. Akmuo turi sudėtingą užduotį - sukurti kompozicijos akcentus.
Miško sode nepriimtini statūs kampai, jis projektuojamas be simetrinių kompozicijų, pagrįstų geometrinėmis formomis. Takai įrengiami vingiuoti, siauri ir patogūs. Takų paviršius dengiamas susmulkinta žieve, drožlėmis, smėliu, skalda ar kitomis natūraliomis medžiagomis. Takeliai neturėtų būti apjuosti betoniniais ar mūriniais bordiūrais. Takų pakraščius galima papuošti vijokliniais augalais, kurie vizualiai švelniai atskirs pėsčiųjų taką nuo likusios sodo dalies. Sklype, skirtame miško sodui, reikėtų kiek įmanoma išsaugoti natūralius augalus, esamus medžius ir krūmus bei daugiametes žoleles, o kraštovaizdį pagyvinti tinkamais augalais su kontrastingais lapais ar spygliais, kad būtų galima sukurti akcentus ir pabrėžti pagrindinį sodinimą. Renkantis lapus metančius augalus svarbu atsižvelgti į jų išvaizdą žiemą; kraštovaizdis turėtų būti patrauklus bet kuriuo metų laiku.
Augalų pasirinkimas yra labai reikšmingas dalykas, svarbu įgyvendinti, kad kraštovaizdis atrodytų natūraliai. Pasodinti krūmai ilgainiui suformuos natūralius krūmynus, gėlės sodinamos pievos pavidalu arba ištisais masyvais kaip miško pakraštyje.
Ypač svarbų vaidmenį miško sode atlieka tvenkiniai, tai nėra geometriškai suderinti stačiakampio ar kvadrato formos baseinai, o natūralūs upeliai, šaltiniai, maži kriokliai, natūraliau atrodo tvenkiniai su skirtingu vandens lygiu, pasiektu dėl gamtinio vietovės reljefo.
Plokščias miškas atrodo monotoniškai, jei teritorijos reljefas plokščias, galima dirbtinai sukurti aukščio skirtumų iliuziją, įrengti uolėtą kalvelę, alpinariumą ar rokariumą, apsodinant juos tinkamais gamtiniais augalais. Elegantiškai atrodys iš akmenų suformuoti sausi upeliai - tokios kompozicijos gali suteikti miško kampeliui papildomo žavesio.
Lengva augalų priežiūra - svarbus aspektas, ypač užimtiems sodininkams. Augalai ir žolės kasmet įgaus natūralesnę formą be didelių žmogaus pastangų.

Miško stiliaus sodas: gamtinis žavesys ir absoliutus natūralumas

Miško sodo lygiai

Siekiant sukurti natūralų miško vaizdą, augalai sklype turėtų būti pasodinti keliomis pakopomis. Paprastai pakanka septynių rūšių.

Medžiai

Sumedėję augalai yra struktūrinis miško masyvo pagrindas. Būtent šie augalai lemia konkrečius sukurtos kompozicijos derinius. Galima naudoti spygliuočių arba lapuočių kultūras, pageidautina, kad jų siluetai, lajos formos, spyglių ar lapų spalvos būtų įvairios. Net reta lapuočių žievės spalva, ypač žiemą, gali pakeisti miško masyvą, suteikdama kompozicijai erdvinio lengvumo ir polėkio.
Patarimas! Nesistenkite į sklypą persodinti medžių iš tikro miško į savo sodą - suaugę spygliuočiai blogai pakelia persodinamą. Patartina įtraukti į kompozicijas kultūrines medžių veisles, nelinkusias plisti chaotiškai. Dabar medelynuose yra daug tokių veislių.
Elegantiškoji sitkinė eglė Aurea su kompaktiškais, aukso spalvos spygliukais, vešlioji rutulio formos Kanados eglė Alberta Globe ilgais ryškiai žalios spalvos spygliukais, lieknoji Kanados eglė Saunders Blue klasikinės formos su mėlynais spygliukais - tai keletas įspūdingų spygliuočių pavyzdžių miško sodų apželdinimui.
Ispaninis ir korėjinis kėniai su nuostabiais kankorėžiais - ypatingas žavingo kampelio kūrimo akcentas. Sklype verta pasodinti įvairiaspalvius kadagius, kurių lajos formos yra skirtingos.
Iš lapus metančių sumedėjusių miške harmoningai atrodo lazdynas, dekoratyvinė obelis, paprastoji ieva, medlieva, putinas ir bukas.

Krūmai

Didžiausia augalų grupė, sudaranti miško masyvą, yra krūmai. Jie gali būti naudojami zonoms suskirstyti, skeletiniam karkasui, sąžalynams ar takelių ribotoms zonoms formuoti, vertikaliems pikams pabrėžti. Renkantis kultūras, svarbu pirmenybę teikti pavėsiui atspariems augalams, pavyzdžiui, kukmedžiams, bugieniams, meškytėms ir lanksvūnėms, nes jie augs aukštų medžių šešėlyje.
Vaisinių ir dekoratyvinių krūmų originalias kompozicijas pavyks sukurti iš erškėtrožių, alyvų, spirejų, aviečių ir gervuogių. Papildykite kompoziciją sausmedžiais, taip sukursite įspūdingą kampelį su puikiomis gėlėmis, o prinokusios uogos sukurs naują atmosferą miške.

Daugiamečiai augalai

Žemiau krūmų lygio sodinkite daugiamečius augalus, kurie gali augti esant menkam apšvietimui. Čia pirmenybė teikiama paparčiams. Išsiplėtę, elegantiški, lenkti jų lapeliai sukuria įspūdingą akcentą griežtų medžių papėdėje. Pusiau pavėsyje gerai auga žiemė, astilbė ir beldenija. Žalių medžių monotoniją paįvairina elegantiškos spalvotos astilbių šluotelės. Siekiant sukurti lengvą ir natūralų efektą, daugiamečių nereikėtų sodinti ištisais masyvais, pakanka kelių akcentų pagyvinti miško pasėlius. Keletas viržių krūmelių, prisiglaudusių prie aukštos eglės kojų, miško paveikslui suteiks erdvės ir subtilios elegancijos.
Yra dar viena augalų grupė, be kurios būtų sunku sukurti miško pasaką: žemę dengiantys augalai. Pirmykščiame miške dirvožemis padengtas samanomis arba apaugęs žiemą ištvermingais daugiamečiais augalais. Planuodami miško sodą, galite pasodinti šliaužiančias tramažoles, žiemę, plautę, notrelę, našlaites - šie augalai padės suteikti takams ir keliukams natūralų vaizdą. Originaliu kilimu atrodys pasodinti smulkiavaisė žemuogė, aitrusis vėdrynas, indinė žemuogenė, sodinė pelargonija, mėta, raudonėlis ir dašis.

Miško stiliaus sodas: gamtinis žavesys ir absoliutus natūralumas

Pagirys sode

Visų miškų pakraščiai apaugę žole ir laukinėmis gėlėmis. Kuriant miško sodą patartina pakraščiuose pasėti daugiamečių ir vienmečių gėlių mišinį, puikiai tiks maurų veja - svarbiausia nepersistenkite ir išvenkite tankios žolinės juostos.
Ankstyvą pavasarį, kai žoliniai augalai dar miega, sodui gaivumo ir originalumo gali suteikti svogūniniai augalai. Jau kovo mėnesį pasirodę mažyčiai krokusai praneš apie pavasario artėjimą. Miško masyvą originaliai puoš erantis, snieguolė ir scylė.
Pakraščiuose, medžių papėdėse galima sodinti grybieną ir taip suteikti vietovei natūralaus unikalumo.

Vandens telkinių apželdinimas

Miško vandens telkinių pakrantėse galima auginti balinį asiūklį, balinį ajerą, geltonąjį vilkdalgį, pontederiją. Telkinių pakrantėse puikiai įsikuria vešlūs paparčiai ir pelkinės neužmirštuolės.

Miško stiliaus sodas: gamtinis žavesys ir absoliutus natūralumas

Žaliasis baldakimas - be vynmedžių nėra išbaigtumo

Senuose miškuose vijokliniai augalai kyla medžių kamienais, suteikdami pasakiško grakštumo ir elegancijos, apželdintoje vietoje taip pat galite imituoti gamtos kampelį, po medžiais sodindami gebenę, vynvytį, rūgštį, smaugiką, kartuolę. Lianos sušvelnins griežtas vertikalias medžių linijas ir sukurs įmantrų malachito baldakimą. Rudenį ryškūs vynvyčio lapai taps puikiu sodo sklypo akcentu.

Miško stiliaus sodas: gamtinis žavesys ir absoliutus natūralumas
Miško stiliaus sodo nepavyks sukurti per vienerius metus, tačiau tai įdomus ir įkvepiantis sumanymas - metas svajoti ir kurti planus.

Paskelbtas: 14 gruodžio mėn. 2022
Rodomas: 609
(Balsai: 0, Įvertinimai: 0)
Palikite atsiliepimą
Danutė
20 sausio mėn. 2023

Ačiū už idėjas

G
20 sausio mėn. 2023

Laba diena, ačiū, kad pasirinkote mus.

Pagarbiai GradinaMax.

Nuomonė
Pridėti vieną ar daugiau failų
    mc visa dhl dpd